پیشنهاد مذاکره رئیس‌جمهور آمریکا با همتای ایرانی خود در داخل کشور با بازخوردهای متفاوتی مواجه شده است.

پس از اعلام موضع ترامپ و طرح پیشنهاد مذاکره، بخشی از جریان اصلاح‌طلب‌ با احتیاط خواستار مداقّه در پیشنهاد وی با تاکید بر این مسئله شدند که به او نباید اعتماد کرد؛ همین امر باعث شد تا اصولگراها به جای پرداختن به اصل پیشنهاد ترامپ، اصلاح‌طلبان را مورد حمله قرار دهند.

اعتدالیون هم که طبق معمول در تاریکی نشسته و روشنایی را می‌پائیدند که در لحظه مناسب از آب گل‌آلود ماهی بگیرند؛ به همین علت هم پس از پیشنهاد ترامپ، دولتی‌ها با احتیاط برخورد کردند و وزیر خارجه، جواب دوپهلو به درخواست آمریکا داد.

با این حال به‌نظر می‌رسد که در جریان فعلی آنچه بیش از همه اهمیت دارد،پاسخ به این سوال است که چرا ترامپ به این نتیجه رسیده که به طرف ایرانی پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط را می‌دهد؟ آیا شروط ۱۲گانه وزیر خارجه و حتی خودش را فراموش کرده یا خبرهایی وجود دارد که ما از آن بی‌خبریم.

نکته اصلی ماجرا اینجاست که ترامپ بیش و پیش از آنکه یک سیاستمدارِ آشنا به زدوبندهای امنیتی و سیاسی باشد، می‌خواهد همه چیز را بر طبق اصول خودش پیش ببرد.

برخی می‌گویند که ترامپ رفتاری شبیه کره شمالی با ایران در پیش گرفته، اما واقعیت اینست که ایران هیچ وقت رفتاری شبیه کره شمالی نداشته، در این کلاس نبوده و نیست، مستقل است و قدرتش فراتر از موشک و بمب هیدروژنی است که کره‌ای‌ها با آزمایش آن، ترامپ را سر میز مذاکره نشاندند.

برخی دیگر می‌گویند آشفته شدن بازار ایران و به هم ریختگی اقتصادی کشور، ترامپ را ترغیب کرده و او بهترین فرصت برای پیشنهاد مذاکره با ایران در این مقطع یافته و می‌خواهد با این حرف‌ها به طرف ایرانی گوشزد کند که حرف‌های او می‌تواند بر بازار ایران اثرگذار باشد.

در مجموع به نظر می رسد مهمترین عاملی که موجب شده تا ترامپ در موضع‌گیری اخیرش تجدیدنظر کرده و پیشنهاد مذاکره بدون قید و شرط بدهد، اتفاقات بزرگ و هشداردهنده در منطقه است از جمله: حمله به فرودگاه ابوظبی، انهدام شناور بسیار پیشرفته سعودی در دریای سرخ که به پیشرفته‌ترین تجهیزات و سامانه‌های پدافندی مجهز بود، به همراه درز خبرهایی مبنی بر احتمال حمله تلافی‌جویانه رزمندگان عراقی به پایگاه‌ها و مراکز آمریکا در عراق و…

این اتفاقات در شرایطی در روزها و هفته‌های گذشته افتاده، که آمریکایی‌ها اطلاعات بسیار دقیقی از دقیق‌تر شدن موشک‌های یمنی‌ها و همچنین قدرت بی‌نظیر یگان پهبادی و پدافندی ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور دریافت کرده‌اند.

در این رابطه، یمنی‌ها برای انهدام ناو عربستانی از موشک‌های جدیدی استفاده کرده‌اند که معادله را در سطح دریای سرخ تغییر خواهد داد. از این‌رو، درخواست مذاکره ترامپ برای مقابله با تهدیدهای بالقوه ایست که هر لحظه ممکن است در نقطه‌ای جامه عمل به خود بپوشد.

البته ترامپ و اطرافیانش فکر می‌کردندو انتظار داشتند که بلافاصله پس از اعلام آمادگی برای مذاکره با ایران، مقامات ایرانی با شوق و ذوق زیاد، به سمت‌شان بروند، اما این اتفاق نیفتاد؛ این مساله به‌نظر می‌رسد که خیلی برای کاخ سفید سخت و سنگین بوده است.

ملاحظه: نکته مهم و کلیدی در بحث فوق، اظهارنظر های سخیف و نامعقول برخی چهره ها که نشان از عمق وابستگی فکری آنها به جریانات سیاسی غربگرا داشت از جمله ناطق نوری، علی مطهری، محسن هاشمی و …که متاسفانه بیش از آنکه از دریچه منافع ملی نگاه کنند، با نگاه حزبی و گروهی به مذاکره با ترامپ نگریسته و عزت و شرف ملی را زیر پا گذاشتند.


برچسب ها: دلاوران بیلوار، سیاسی، رئیس‌جمهور آمریکا، ایران، طرح پیشنهاد مذاکره، ترامپ، میثاق،  

تاریخ : پنجشنبه هجدهم مرداد 1397 | ساعت 06 و 19 دقیقه و 30 ثانیه | نویسنده : جمشید | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.